Things to Do

Dla wszystkich osób, przybywających do stolicy polskich Tatr, niezależnie od wieku, płci, pory roku, czeka w samym mieście i okolicach mnóstwo atrakcji. Rezerwując pobyt w Apartamentach w centrum Zakopanego zyskują Państwo łatwy do nich dostęp. Nie sposób wszystkich wymienić na łamach tej strony, ale postaramy się przybliżyć te naszym zdaniem najważniejsze i najciekawsze. Zapraszamy.

 • ZAKOPANEkrupówki

Jest największym ośrodkiem miejskim u podnóża Tatr. Z racji swego położenia, motorem napędowym nie tylko rozwoju, ale też istnienia Zakopanego jest branża turystyczna. Miasto nieformalnie nazywane jest “zimową stolicą Polski”. Posiada bogatą bazę noclegową oraz infrastrukturę sportową, m.in. Sports Centre, którego najważniejszym obiektem jest narciarska skocznia WIELKA KROKIEW. To tutaj rozgrywany jest Puchar Świata w skokach narciarskich. Na to niezwykłe wydarzenie sportowe, co roku przyjeżdża tysiące kibiców z całego kraju.

Sercem, czyli najbardziej tętniącym życiem miejscem, są KRUPÓWKI. Tuż obok ulicy Floriańskiej w Krakowie, Piotrkowskiej w Łodzi, Nowy Świat w Warszawie, czy sopockiego Monte Cassino, to najczęściej odwiedzana przez turystów ulica w Polsce. Deptak liczy sobie 1100 m. Leży wzdłuż Foluszowego potoku. Jego początki sięgają XIX wieku kiedy łączył ul. Kościeliską z Kuźnicami. Mieszczą się tutaj najstarsze zakopiańskie hotele i restauracje oraz liczne sklepy i stragany. Aby szybko odpocząć od zgiełku zatłoczonych Krupówek wystarczy przejść (kilka minut spacerem) na Równię Krupową. Jest to park z alejkami i ławeczkami, z którego bardzo wyraźnie widać Tatry. Zimą, górna część Równi zamienia się w trasę biegową dla narciarzy o długości 4km.

Zakopane to również MUZEA: Tatrzańskie, Stylu Zakopiańskiego w willi “Koliba”, Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy Muzeum Karola Szymanowskiego w willi “Atma”. Na uwagę turystów zasługuje Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. To wydarzenie kulturalne odbywa się co roku w okresie wakacji.

Na osobne wyróżnienie zasługuje GUBAŁÓWKA (1123m n.p.m.). Jest wzgórzem zamykającym Zakopane od strony północnej. Na szczyt najwygodniej dotrzeć nowoczesną koleją torową, której dolna stacja znajduje się w okolicach dolnych Krupówek. Najlepiej zaplanować wycieczkę przy dobrej pogodzie. Z góry roztacza się wtedy piękny widok na miasto i Tatry. Na zboczach Gubałówki, latem, atrakcją nie tylko dla dzieci i młodzieży jest tor saneczkowy. Natomiast zimą – 300m Snowpark, sztucznie oświetlony, z wyciągiem orczykowym.

Przydatne adresy:

 • www.zakopane.cos.pl
 • www.muzeumtatrzanskie.com.pl
 • www.pkl.pl/gubalowka/home

 • TATRYMorskie Oko

To najwyższe i jedyne w naszym kraju góry typu alpejskiego. Chronione są przez Tatrzański Park Narodowy. Utworzony w 1955 roku należy do jednych z największych parków narodowych w Polsce. Tatry są bardzo licznie odwiedzane. Rocznie polską część Tatr odwiedza około 3 mln osób. Apogeum odwiedzin przypada w sezonie wakacyjnym – ponad 1 milion turystów. Liczne szlaki o różnym stopniu trudności zachęcają do pieszej turystyki. Wybór tras jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dla mniej wymagających może to być wycieczka nad staw Morskie Oko lub do jednej z dolin: Chochołowska, Kościeliska, Małej Łąki, Gąsienicowa, Białki, Roztoki, Pięciu Stawów Polskich, czy Dolina Rybiego Potoku. Warto też zajrzeć do tatrzańskich jaskiń: Mroźna, Mylna, Obłazkowa, Raptawicka i Smocza Jama.

W całych Tatrach turyści mogą zdobyć 92 szczyty – 27 w Tatrach Wysokich, 64 w Zachodnich i 1 w Bielskich. Najwyższym punktem, na który można się dostać znakowanymi szlakami turystycznymi, są Rysy (2499m n.p.m.). Popularnym i często obleganym miejscem jest wejście na Giewont oraz przede wszystkim szczyt Kasprowego Wierchu. Zapewne dlatego, że można się na niego dostać wysokogórską koleją linową, która stanowi nie lada atrakcję. Najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym szlakiem jest Orla Perć. Poprowadzony stokami oraz granią przez przełęcze i szczyty, wspomagany jest przez łańcuchy, klamry i stalowe drabinki.

Nieodzownym punktem na mapie wypraw są schroniska PTTK, w których można posilić się i nabrać sił przed dalszą drogą. Są to: w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Murowaniec, nad Morskim Okiem, na Hali Kondratowej, na polanie Kalatówki, na Polanie Chochołowskiej, na Hali Ornak i w Dolinie Roztoki.

Przydatne adresy:

 • www.tpn.pl
 • www.pkl.pl
 • www.schroniska-pttk.com.pl

 • ZAKOPIAŃSKIE OŚRODKI NARCIARSKIszymoszkowaE

Aktualnie w Zakopanem możemy wymienić 3 duże ośrodki narciarskie. Jeszcze nie tak dawno do tych większych zaliczyć można było Nosal i Gubałówkę. Obecnie na Nosalu nie działa już wyciąg krzesełkowy z trasą o dł. 650m i orczyk 450m, a zostały tylko małe orczyki o długości max. 250m, do nauki jazdy. Gubałówka – niegdyś stok o dł ok..1600m i różnicy wysokości 300m, obecnie Snow Park o dł. 300m. Największym ośrodkiem narciarskim w Zakopanem jest od momentu jego powstania KASPROWY WIERCH. Na szczyt można się dostać z Kuźnic koleją linowo-kabinową o dł. 4291 m i przepustowości 360 osób na godzinę, ale tylko w sezonie zimowym (w sezonie letnim dwa razy mniej). Na zboczach Kasprowego funkcjonują dwie szerokie i przestronne trasy dla doświadczonych narciarzy: w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Trasa zjazdowa Hala Gąsienicowa – Kuźnice liczy przeszło 9700 m, z czego w kotle ponad 1200 m, a na nartostradzie 9 km. Różnica wysokości wynosi 940 m. Na hali funkcjonuje czteroosobowy wyciąg krzesełkowy o przepustowości 2400 osób/h i różnicy wzniesień 352 m. Trasa narciarska Dolina Goryczkowa – Kuźnice liczy przeszło 5 km, z czego kocioł 1770 m a nartostrada 3,5 km. Na hali funkcjonuje dwuosobowy wyciąg krzesełkowy o przepustowości 730 osób/h i różnicy wzniesień 602 m. Obie trasy leżą na terenie narodowego parku i niestety nie mogą być sztucznie naśnieżane. Dlatego też głównie warunki śniegowe decydują o ich otwarciu.

Kolejnym ważnym ośrodkiem jest HARENDA. Na jego terenie działa kolej krzesełkowa czteroosobowa o dł.700 m i przepustowości 2400 osób/h. Max. różnica wzniesień wynosi 210 m. Ze szczytu prowadzą dwie najdłuższe trasy: czarna – 900 m (bardzo trudna) i czerwona – 1000 m (trudna). Nieco niżej działają jeszcze 4 orczyki, z których najdłuższy ma 470 m. Ponadto do dyspozycji turystów jest wypożyczalnia sprzętu zimowego, Snow Park, przedszkole narciarskie i lodowisko. Cały ośrodek wyposażony jest w sztuczne oświetlenie i naśnieżanie.

Ośrodek narciarski SZYMOSZKOWA. Dla narciarzy i snowboardzistów dostępne są dwa wyciągi krzesełkowe. Duży, 6 osobowy o zdolności przewozowej 3000 osób/h. Trasa zjazdowa o długości ponad 1300 m i różnicy wysokości 261 m. Mały wyciąg, 4 osobowy natomiast ma zdolność przewozową 2000 osób/h. Trasa zjazdowa, z różnicą wysokości 60 m, posiada 400 m długości. Ośrodek jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Na jego terenie funkcjonuje wypożyczalnia oraz Kids Park.

Przydatne adresy:

 • www.pkl.pl/kasprowy/home
 • www.harendazakopane.pl
 • szymoszkowa.pl

 • OKOLICZNE OŚRODKI NARCIARSKIEmaleciche

SUCHE (6 km od Zakopanego) – trasa zjazdowa o dł. około 950 m i różnicy poziomów 137 m. Jeden wyciąg krzesełkowy (4 osobowy) o przepustowości 2200 osób/h. Ośrodek jest naśnieżany i oświetlany. Na jego terenie funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu.

MAŁE CICHE (12 km od Zakopanego) – najdłuższa trasa zjazdowa ma 1300 m o różnicy poziomów 220m. W sumie funkcjonują 2 wyciągi krzesełkowe (4 osobowe) o dł. 1250m i 750m. Każdy o przepustowości 2200 osób/h. Do dyspozycji są jeszcze 3 wyciągi orczykowe, Snow Park, wypożyczalnia sprzętu i serwis. Cały ośrodek jest naśnieżany i oświetlany.

WITÓW, Witów-Ski (15 km od Zakopanego) – 4 osobowa kolej krzesełkowa o przepustowości 2200 osób/h i długości 1000m. Stok naśnieżany i oświetlany o różnicy poziomów 150m, w jego skład wchodzi Snow Park o długości 550m. Na miejscu wypożyczalnia sprzętu.

BUKOWINA TATRZAŃSKA, Rusin-Ski (19 km od Zakopanego) – najdłuższa trasa zjazdowa o dł. 1200m, którą obsługuje 6 osobowa kolej krzesełkowa, dwie trasy o długości 850m, o przewyższeniu 150m, które obsługuje 4 osobowy wyciąg krzesełkowy. Ponadto dwa orczyki, wyciąg dla dzieci i wypożyczalnia sprzętu. Ośrodek naśnieżany i oświetlany.

CZARNA GÓRA – Koziniec (21 km od Zakopanego) – 4 osobowa kolej krzesełkowa o przepustowości 2400 osób/h obsługuje trasy o długości 1000m i 800m. Ośrodek naśnieżany i oświetlany z wypożyczalnią sprzętu.

JURGÓW – Hawrań (21 km od Zakopanego) – Dwie 4 osobowe koleje krzesełkowe o przepustowości 2400 osób/h, 760m i 700m o różnicy poziomów ok. 200m. 4 wyciągi orczykowe, jeden z nich o dł. 640m. Naśnieżanie i oświetlenie. Wypożyczalnie sprzętu zimowego. W okolicy stacji narciarskiej wytyczone są trasy biegowe.

BIAŁKA TATRZAŃSKA (23 km od Zakopanego). Największy ośrodek sportów zimowych na Podhalu, pod względem infrastruktury (liczba wyciągów i długość tras). Tworzą go trzy połączone ze sobą ośrodki: Kotelnica, Kaniówka i Bania. 6 kolei krzesełkowych (3,4,6 osobowe) o zdolności przewozowej od 1320 osób/h do 3000 osób/h. 7 wyciągów orczykowych, 3 przenośniki taśmowe dla maluchów. Trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, od bardzo łatwych do trudnych, z których najdłuższa liczy 1480m o przewyższeniu 210m. Stoki oświetlane i naśnieżane. Ponadto ponad 14 km tras biegowych o max. różnicy poziomów 62 m. Na terenie ośrodka funkcjonuje Snow Park i lodowisko. Oczywiście z racji swej wielkości nie może zabraknąć wypożyczalni sprzętów zimowych i serwisu.

Przydatne adresy:

 • skisuche.com
 • maleciche.com
 • www.witow-ski.pl
 • www.rusin-ski.pl
 • www.koziniec-ski.pl
 • www.jurgowski.pl
 • www.bialkatatrzanska.pl

 • AQUAPARK I TERMYtermybukowina

Prawdziwym skarbem ziem podhalańskich są pozyskiwane z ich głębi wody termalne. Służą one nie tylko do ogrzewania budynków (ekologiczne, odnawialne źródła ciepła), ale również w celach rekreacyjnych i leczniczych. Woda termalna, ze względu na specyficzną mineralizację, unikalny skład mikroelementów i pierwiastków, niski charakter zasadowy oraz odpowiednią twardość jest doskonałym środkiem leczniczym oraz rehabilitacyjnym. Ważne dla zdrowia, zawarte w wodzie składniki to m.in.: sód (Na), wapń (Ca), chlor (Cl), potas (K), siarka (S), magnez (Mg) oraz chrom (Cr). Utrzymywana jest w zakresie temperatur: 30-38 st.C. Kąpiel w takiej wodzie wpływa korzystnie na cały organizm i chroni przed wieloma chorobami.
W samym Zakopanem istnieją dwa miejsca wykorzystujące wodę geotermalną w celach rekreacyjno-leczniczych. Jednym z nich jest Kąpielisko Szymoszkowa, czynne niestety tylko w okresie wakacji, oraz całoroczny AquaPark Zakopane. Aquapark dodatkowo oferuje baseny sportowe i rekreacyjne, zjeżdżalnie wodne, świat saun (fińska, solankowa, biosauna, łaźnia parowa), jacuzzi i kręgielnię.
W okolicach Zakopanego funkcjonuje pięć Term. W Szaflarach (14 km od Zakopanego) – Termy Szaflary oraz Gorący Potok, Termy Chochołowskie w Chochołowie (17 km od Zakopanego), Terma Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej (15 km od Zakopanego), oraz Termy Białka, w Białce Tatrzańskiej (23km od Zakopanego). Na szczególną uwagę zasługują dwa ostatnie, które funkcjonują tuż przy ośrodkach narciarskich. Terma Bukovina natomiast, jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Ma do zaoferowania w sumie 20 różnej wielkości basenów z wodą termalną, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a także świat saun, w którym jest aż 8 różnych kabin. W skład Termy Bukovina wchodzi także czterogwiazdkowy hotel i SPA.

Przydatne adresy:

 • www.aquapark.zakopane.pl
 • www.termabukowina.pl
 • www.termabialka.pl
 • www.termyszaflary.com
 • www.goracypotok.pl
 • www.chocholowskietermy.pl

 • WYCIECZKI JEDNODNIOWEKraków, rynek

Tatry, Zakopane i Podhale mają naprawdę mnóstwo atrakcji do zaoferowania swoim gościom. Warto wykorzystać tę okazję będąc na wczasach w południowej Polsce, by zobaczyć inne miejsca i doświadczyć nowych doznań. Zakopiańskie biura podróży oprócz miejscowych ofert, jak kuligi z pochodniami, czy wieczory góralskie, oferują również jednodniowe wycieczki w najciekawsze zakątki naszego kraju i nie tylko. To wspaniała alternatywa nie tylko dla turystów, którzy aktualnie nie są zmotoryzowani, ale też dla tych, którzy wolą zorganizowane wycieczki. Oferta jest różnorodna i tak na przykład w Polsce można się wybrać w Pieniny na spływ przełomem Dunajca, bądź na rafting. Można zwiedzać z przewodnikiem Kraków (Stare Miasto, Wawel, Kazimierz) i kopalnię soli w Wieliczce, a także Wadowice, czy Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Z zagranicznych wypraw polecane są przede wszystkim wycieczki do Budapesztu lub do Wiednia. Ogromnym powodzeniem cieszy się także nasz południowy sąsiad – Słowacja. Tatry Wysokie (m.in. Łomnicki szczyt, Szczyrbskie jezioro, Jaskinia Bielska), Park wodny Tatralandia, Tatry Niskie (Słowacki Raj – najciekawszy park narodowy w tej części Europy, Jasna – największy ośrodek sportów zimowych w Europie Srodkowo-Wschodniej), Spisz i Jaskinia Lodowa.

Przydatne adresy:

 • www.strama-turystyka.pl
 • www.tatratravel.com.pl
 • www.pomiantravel.pl
 • www.prestige-travel.pl
 • www.goraltour-zakopane.pl
 • www.triotravel.pl